סימני אזהרה

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לקיהיון. אם ברשימה שלהלן יש  סימפטומים אשר לדעתכם מתאימים להתנהגות האדם שאתם חוששים למצבו, רצוי לפנות לרופא המתמחה במחלות הקיהיון (נוירולוג, פסיכיאטר או גריאטר) לבדיקה יסודית.

אובדן זיכרון המשפיע על העבודה

טבעי לשכוח מדי פעם מטלות, שמות עמיתים או מספרי טלפון של שותפים לעבודה, ומאוחר יותר להיזכר בהם. אלה הסובלים מקיהיון (לדוגמה חולים במחלת אלצהיימר  או בסוגים אחרים של קיהיון), עלולים לשכוח דברים לעתים קרובות יותר, והם אינם נזכרים בהם אחר כך.

קושי במילוי מטלות מוכרות

אנשים עסוקים יכולים, מפעם לפעם, לא לשים לב, להשאיר את התבשיל בתנור ולהיזכר להגישו רק בסוף הארוחה. חולי אלצהיימר עלולים להכין ארוחה ולא רק לשכוח אותה, אלא אף לשכוח שבכלל הכינו אותה.

 בעיות שפה

כל אדם נתקל מדי פעם בקושי למצוא את המילה הנכונה, אך יצליח לסיים את המשפט עם מילה מתאימה אחרת. חולה אלצהיימר עלול לשכוח מילים פשוטות או להחליפן במילים שאינן מתאימות, ובשלב מתקדם של המחלה להפוך את המשפט כולו לבלתי מובן.

 חוסר התמצאות בזמן ובמקום

טבעי לשכוח לרגע איזה יום היום או לאן פניך מועדות. חולי אלצהיימר עלולים ללכת לאיבוד ברחוב שלהם, מבלי לדעת היכן הם נמצאים, איך הגיעו לשם וכיצד יחזרו הביתה.

  שיפוט שגוי או מידרדר

ייתכן שאדם יהיה שקוע כל כך במעשיו או בשיחת טלפון, עד שישכח לרגע את הילד הנתון תחת שמירתו. חולי אלצהיימר עלולים לשכוח לחלוטין, שילד נמצא תחת פיקוחם. הם עלולים להתקשות להתלבש או להתלבש בצורה משונה, כמו להתעטף בכמה חולצות זו על גבי זו..

בעיות של חשיבה מופשטת

אנשים שבדרך כלל מחשבים ומאזנים את פנקסי הצ'קים שלהם, עלולים להתבלבל אם החישוב מסובך מן הרגיל, אך בסופו של דבר יגיעו לפתרון. חולה אלצהיימר עלול לשכוח לחלוטין מהם מספרים ומה יש לעשות בהם.

 הנחת דברים שלא במקומם

כל אדם עלול להניח את ארנקו או את מפתחותיו שלא במקומם מפעם לפעם. חולה אלצהיימר עלול לשכוח היכן הניח את חפציו לעיתים קרובות או להניח  דברים במקומות בלתי מתאימים, למשל: את המגהץ במקפיא או את השעון בכלי של הסוכר.

 שינויים במצב הרוח או בהתנהגות

לכל אדם יש לעתים יום גרוע, והוא עלול להיות עצוב או מצוברח מזמן לזמן. אצל חולה אלצהיימר או חולה בסוג אחר של קיהיון עלולים להתרחש שינויים קיצוניים במצב הרוח ללא  סיבה נראית לעין, כמו מעבר משלווה לדמעות, לכעס ושוב ורוגע – והכול בפרק זמן קצר.

שינויים באישיות

בדרך כלל משתנה אישיותו של אדם במידה מסוימת עם הגיל. אצל חולה קיהיון (בשל מחלת אלצהיימר , בשל מחלות כלי הדם במוח או בשל קהיון פרונטוטמפוראלי) השינויים באישיות עלולים להיות ניכרים: אדם שקט ונוח לבריות עלול להפוך רגזן, טרחן וחשדן  ולעיתים כנוע, כפי שלא היה בעבר. בד"כ קיהיון הופך את החולים לאפטיים, כך שהחולה יפגין אי אכפתיות  ביחסיו עם אנשים שהיו קרובים לו בעבר.

 אובדן יזמה

תופעה טבעית היא התעייפות מעבודות משק הבית, מפעילויות עסקיות או מחובות חברתיים, אבל מרבית האנשים חוזרים ומגלים יוזמה ועניין. חולה הקיהיון עלול להפוך לפאסיבי, ויזדקק לעידוד על מנת לגלות מעורבות בפעילויות שונות.

למידע נוסף:

http://www.alz-il.net/wp-content/uploads/2017/05/%D7%A2%D7%A9%D7%A8%D7%94-%D7%A1%D7%99%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%AA.pdf