תוכנית ידידי דמנציה

דמנציה (קהיון) היא תסמונת של ליקויים בתפקודים הקוגניטיביים והמנטליים, הפוגעת באופן הדרגתי בזיכרון, ביכולת החשיבה, בהתמצאות בזמן ובמרחב, וביכולת לזהות אנשים וחפצים. פגיעות אלה מביאות לירידה הדרגתית ביכולת לבצע פעילויות יום-יומיות ולתקשר עם הסביבה.

נגן וידאו

מהי תוכנית ידידי דמנציה?

5 המסרים שלנו

לא רק שיכחה

שכחה אינה הסימפטום היחיד בדמנציה

בנוסף לפגיעה בזיכרון דמנציה מתבטאת בפגיעה בתפקודים רבים: בשפה, בתפיסת המקום והזמן, בשיקול הדעת, בתקשורת בין-אישית, ביכולות מוטוריות ועוד ובשל כך נפגע התפקוד היומיומי.בנוסף לירידה ביכולת הקוגניטיבית עשויים להופיע גם תסמינים רגשיים המתבטאים בחרדה, דיכאון, אי שקט, עצבנות, שינויי מצב רוח ואדישות. בתחילת המחלה תסמיני השכחה הם לטווח קצר ועם הידרדרות המחלה הם יכולים להתפתח לכדי ירידה גם בזיכרון לטווח הארוך.

דמנציה היא לא תופעה טבעית של זקנה

דמנציה היא לא תופעה טבעית של זקנה

לא כל זקן מפתח דמנציה, לא כל מי שמפתח דמנציה הוא זקן, כיום ידוע על אנשים צעירים החיים עם דמנציה.נתונים מחקריים: הסיכוי לפתח דמנציה מעל גיל 65 נע בין 10-12%. קיימים גם מקרים של דמנציה בגיל צעיר יותר, לרוב על רקע גנטי, שכיחותם בין 1-2%.

דמנציה נובעת מתהליכים המתרחשים במוח

תהליכים המתרחשים במוח גורמים לדמנציה

מחלות הדמנציה מתקדמות באופן הדרגתי, כאשר אצל כל אדם ההידרדרות תהיה באופן ובקצב שונה. תוכלו לקרוא עוד על המחלה ודרכי הטיפול והמניעה באתר עמותת עמדא ואתר משרד הבריאות.ישנן שיטות טיפול שונות כגון: אימון קוגניטיבי, פעילות גופנית, פעילות רגשית ופעילות חושית אשר יכולות לשפר את איכות חייו של האדם החי עם דמנציה. באמצעות אימוץ אורח חיים מאוזן ובריא הכולל הקפדה על תזונה נבונה, פעילות גופנית, טיפוח חיי חברה ופנאי והימנעות מעישון ואלכוהול ניתן להפחית את גורמי הסיכון למחלה.

לא רק סימפטום

האדם הוא יותר מאוסף הסימפטומים של מחלתו

אדם עם דמנציה הוא קודם כל בן אדם וחשוב לראות אותו כיותר מאוסף הסימפטומים של מחלתו.סיפור לדוגמה:בבית אבות הייתה אישה שנהגה לתופף עם האצבעות בכל מקום. הדבר הרגיז את צוות המקום והדיירים, שלא הצליחו להבין את הסיבה לכך. כשצוות המקום למד על ההיסטוריה של אותה אישה, התברר כי במהלך המלחמה היא סייעה בפיצוח קוד מורס, ולכן ייתכן שכעת לתיפופים יש משמעות עבורה. מכאן ואילך הגישה כלפי האישה השתנתה, והם ראו בה לפתע גיבורה.

חשיבות תמיכת הקהילה

קל יותר להתמודד עם דמנציה בתמיכת הקהילה

התמיכה של הקהילה עשויה לאפשר לאנשים החיים עם דמנציה חיים טובים, בטוחים ומובנים, ואף להפחית את בדידותם. בנוסף תמיכת הקהילה עשויה לסייע בשיפור איכות החיים שלהם ושל בני משפחותיהם.

מה אני יכול לעשות כידיד?

כל שנותר לך הוא לבחור: איזו פעולה תרצה לעשות למען האנשים החיים עם דמנציה?

ביקור אצל אדם
החי עם דמנציה

התנדבות בבית אבות
או מרכז יום

שיתוף מידע ברשתות
חברתיות ובאינטרנט

שיתוף מידע אדות דמנציה עם מכרים

הנגשת שירותים בקהילה לאנשים החיים עם דמנציה

שינוי השפה שלך בשיחה עם או על אדם החי עם דמנציה

אנו מודים לך על הזמן שהקדשת ללמידה ושמחים שהצטרפת לאלפי הידידים הפועלים ברחבי הארץ ולמיליוני הידידים המתנדבים ברחבי העולם. יחד נוכל ליצור עולם ידידותי יותר לאנשים החיים עם דמנציה.

לקבלת תעודת ידיד דמנציה - השאירו פרטים:

לקבלת תעודת ידיד דמנציה - השאירו פרטים:

סרטון קצר לסיום:

נגן וידאו