שאלות ותשובות

מה היא מחלת אלצהיימר?

מחלת אלצהיימר הינה מחלה ניוונית מתקדמת של המוח, כאשר תאי מוח מתים ואינם מתחדשים. התוצאה הינה פגיעה בזיכרון, בחשיבה ובהתנהגות. מחלת אלצהיימר הינה הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה, כלומר הידרדרות מנטלית.

מהן הסיבות האחרות לתופעות הדומות לאלצהיימר?

דכאון, חוסר במרכיבים תזונתיים, תגובה בין תרופות, הרעלה או חוסר יציבות. בתפקוד בלוטת התריס יכולים לגרום לסימפטומים זהים לאילו של מחלת אלצהיימר לעיתים סימפטומים אילו הפיכים ע"י טיפול רפואי. סימפטומים דומים מתגלים בדמנציות הקשורות בשבץ, מחלת הנטינגטון, מחלת פרקינסון, מחלת פיק ואיידס.

מה שכיחותה של המחלה?

המספר המשוער הוא 4 מליון אמריקאים ו- 150,000 ישראלים החולים במחלת אלצהיימר ומחלות מקורבות.
המחלה הינה גורם מספר ארבע לתמותה בקרב מבוגרים אמריקאים. מכיוון שהאוכלוסיה מזדקנת, התחלואה מאלצהיימר תגדל.

מי חולה במחלת אלצהיימר?

עשרה אחוזים מהאוכלוסיה מעל גיל 65 וכמעט מחצית מאילו מעל גיל 85 חולים במחלה. בעקבות השיפור באמצעי אבחון ובעליה במודעות הציבורית, הרופאים רואים עליה באבחון המחלה גם בגילאים צעירים. מחלת אלצהיימר פוגעת באופן שווה בגברים ונשים מכל הגזעים ומכל השכבות הסוציו-אקונומיות של הציבור.

מה הסיבות למחלת אלצהיימר?

הסיבה למחלה עדיין אינה ידועה וטרם נמצאה לה תרופה. בעולם כולו מתנהלים מחקרים רבים תוך רצון למצוא את הסיבות והתרופות למחלה. בו זמנית מתנהלים מחקרים בנושא מניעת המחלה. מה עלי לעשות אם הבחנתי בסימנים למחלה אצל קרוב משפחה? יש לקבוע פגישה אצל הרופא לבדיקה מקיפה. תאר את הסימנים בהם הבחנתך ואת דאגתך הרופא יפנה אותך לנוירולוג לבדיקה נוספת.


כיצד מאובחנת מחלת אלצהיימר?

אבחנה ודאית של מחלת אלצהיימר אפשרית רק בניתוח לאחר המוות. אולם ישנה התקדמות במבחני אבחון בשנים האחרונות המאפשרים 80-90 אחוז דיוק בדיאגנוזה של המחלה על-ידי הרופא. אין בדיקה אחת המאפשרת אבחון המחלה. היסטוריה רפואית מפורטת ובדיקה רפואית נעשית ואחר-כך נערכת סדרת בדיקות נוירולוגיות. מטרת התהליך לשלול כל סיבה אפשרית אחרת לסימפטומים.


מהו הטיפול התרופתי במחלת אלצהיימר?

למחלת אלצהיימר עדיין אין מרפא. בעולם וגם בישראל קיימות מספר תרופות לטיפול בהידרדרות יכולת הזיכרון והחשיבה.

גלילה לראש העמוד